Aktualności

Drukuj

Wigilia Niemiecka

W okresie przedświątecznym klasy IIB i IID zorganizowały wigilie, podczas których można było spróbować potraw z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Uczniowie degustowali między innymi następujące dania:
MAULTASCHEN (Badenia – Wirtemberga)
Maultaschen to kwadratowe pierogi z ciasta makaronowego z nadzieniem mięsnym. Nadzienie to składa się najczęściej z mięsa mielonego, pieczonej kiełbasy cielęcej, szpinaku i pietruszki.
STRUCLA BOŻONARODZENIOWA (Saksonia)
Typowy niemiecki przysmak w okresie świątecznym. Niegdyś była rodzajem chleba postnego w czasie adwentu. Dopiero, gdy 300 lat temu tzw. "listem maślanym" kościół złagodził adwentowy zakaz na masło i mleko, składniki te, po opłaceniu grzywny, mogły być dodawane do strucli.
Obok nich, w strucli znajdziemy: starte migdały, rodzynki, przyprawy, skórkę cytrynową i pomarańczową.
STRUDEL JABŁKOWY (Apfelstrudel) – gorące ciasto z jabłkami. Farsz składający się z lekko kwaskowatych jabłek, rodzynek maczanych w rumie i cynamonu zawija się w płat cienkiego niczym papier ciasta. Do tego dodaje się gałkę lodów waniliowych lub bitą śmietanę. Apfelstrudel podaje się na gorąco.
SZNYCEL WIEDEŃSKI - kawałek cielęciny panierowanej w bułce tartej, usmażony na maśle i podany z plasterkiem cytryny, a także z sałatką ziemniaczaną.

Anna Przybyłowicz